Nr 1 w Polsce w opiece nad dziećmi

Zabawy plastyczne dla maluchów

Grudzień to trudny miesiąc, zwłaszcza dla zapracowanych mam. Aura za oknem nie sprzyja długim spacerom, maluch nudzi się więc w domu. My zaś mamy mnóstwo pracy w związku z nadchodzącymi świętami. Sprzątanie, gotowanie, pieczenie, przygotowanie prezentów... Uff... sporo tego.
W chwilach kryzysu gorączkowo poszukujemy pomysłów na zajęcie naszego brzdąca, najlepiej czymś wartościowym, kreatywnym, rozwijającym...
Większość maluchów uwielbia rysowanie, malowanie, wyklejanie. Warto więc wykorzystać tę skłonność, zachęcając dziecko i stwarzając mu przyjazne warunki do tego typu aktywności. Wszak nie od dziś wiadomo, że wszelkie prace plastyczne mają pozytywny wpływ na wykształcanie się koordynacji oko-ręka, sprawności manualnej, motoryki małej itd.
Poniżej znajdziecie garść pomysłów: można wykorzystać je na przykład do stworzenia ślicznych kartek świątecznych, którymi pociecha obdaruje później najbliższych.


wyklejanki

Przygotuj kartkę z konturem obrazka, np. choinki. Taki szablon doskonale nadaje się do wyklejania kolorowym papierem, kawałkami kolorowej folii, watą, kulkami z krepiny, barwnymi nitkami, materiałem, plasteliną, brokatem, konfetti... Im więcej barw, wzorów i faktur, tym lepiej! Taka zabawa znakomicie wpływa na sprawność małych paluszków. Dotykanie różnych materiałów ma także pozytywny wpływ na integrację sensoryczną.


malowanki

W malowaniu najważniejsze jest... dokładne zabezpieczenie otoczenia :-) Chyba, że chcemy mieć pokój pokryty abstrakcyjnymi śladami twórczej aktywności naszej pociechy.  W przeciwnym razie zadbajmy o szczelne ułożenie folii na dywanie w miejscu pracy malucha. Nie dopuśćmy też aby małe, umazane farbą łapki miały swobodny dostęp do mebli czy maminych ubrań.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie podczas malowania różnych materiałów i przedmiotów, pozwalających uzyskać interesujące efekty graficzne na papierze. A więc poszukajmy w mieszkaniu kawałków tkanin, gąbek, waty itd. Ciekawe wzory pozostawia szczoteczka do zębów. Pozwólmy dziecku, oczywiście w miarę możliwości, zastosować również własne pomysły. To doskonała okazja do rozwijania kreatywności.

Znaną chyba nam wszystkim z lekcji plastyki propozycją jest wykorzystanie kredek świecowych. Najpierw tworzymy rysunek na kartce, następnie zamalowujemy go warstwą akwareli. Farba pokryje jedynie miejsca nie pokolorowane kredką, dzięki czemu powstanie ciekawy obrazek.


stemplowanie, odbijanie...


Czy pamiętacie jeszcze stempelki z ziemniaków? Oczywiście dziś w sklepach można kupić gotowe zestawy do stemplowania, jednak sam proces powstawania "czegoś z niczego"  może być całkiem fajną zabawą; uczy też dziecko kreatywności i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Najpierw przekrajamy warzywo na pół, następnie wycinamy pożądany kształt: np gwiazdkę, choinkę lub bombkę i usuwamy zbędne elementy. Tak przygotowany stempelek, paletkę z farbami i białą kartkę dajemy dziecku i... mamy spokój na co najmniej pół godziny ;-)

Kolejną propozycją, tym razem wymagająca zaangażowania opiekuna przez cały czas trwania zabawy, jest malowanie na szkle lub plastiku i odbijanie kopii obrazka. Najpierw musimy przygotować dość dużą, gładką powierzchnię: np. kawałek szkła (koniecznie zabezpieczmy ostre krawędzie!) lub plastiku. Dziecko musi stworzyć obrazek na tej powierzchni za pomocą dość grubej warstwy farby plakatowej. Następnie do tak przygotowanej matrycy przykładamy kartkę papieru, przytrzymujemy ją i pozwalamy dziecku za pomocą wałka odbić kopię obrazka. Z jednej matrycy można przygotować trzy-cztery kopie.


To tylko kilka propozycji - na pewno macie własne pomysły na ciekawe prace plastyczne. A jeśli nie - w Internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji, szablonów i wzorów. Miłej zabawy! :-)


Anna Karcz,
pedagog Niania.pl