Nr 1 w Polsce w opiece nad dziećmi

Niania w czasie pandemii: jak rozpocząć
nową pracę i zacząć zarabiać
[5 SZYBKICH KROKÓW]

Pandemia koronawirusa i zakaz wychodzenia z domu nie musi oznaczać, że na długi czas stracisz źródło dochodu. Jak w kilku prostych krokach odzyskać pracę? Mamy wyjątkową propozycję dla niań – sprawdź, co zrobić, by znów pracować w roli opiekunki.

Przez pandemię koronawirusa, zastój gospodarczy i zakaz spotkań, pracę straciło wiele osób – w tym nianie, które nie mogą osobiście opiekować się dziećmi. Ale, paradoksalnie, zapotrzebowanie na pracę opiekunek jest teraz ogromne, bo dzieci pozostają w domach, a rodzice często pracują zdalnie i próbują pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad maluchami. To niełatwe zadanie, a z pomocą mogą przyjść... profesjonalne nianie z ciekawym pomysłem na zajęcia on-line dla dzieci.

Dlatego Niania.pl wprowadza nowość – zajęcia on-line! To nowa opcja, dzięki której w łatwy sposób poinformujesz rodziców szukających opieki dla dziecka, że jesteś gotowa zająć się maluchem także zdalnie.

Jako opiekunka możesz bezpłatnie stworzyć swój profil na portalu Niania.pl, a następnie zaznaczyć, że prowadzisz również zajęcia online. Jak to zrobić krok po kroku?

Jeśli jesteś nianią, która szuka pracy:

 1. Stwórz konto opiekunki w portalu Niania.pl.
 2. Uzupełnij swój profil, wprowadź wszystkie dane i zaznacz, że prowadzisz zajęcia online.
 3. Wyszukaj ogłoszenia rodziców poszukujących zajęć online. Możesz to zrobić dzięki specjalnym filtrom na stronie.
 4. Zgłoś się na ofertę rodziców, zaproponuj sposób komunikacji z dzieckiem (podpowiedzi w dalszej części artykułu) oraz przedstaw ofertę prowadzonych przez siebie zajęć.
 5. Czekaj na odpowiedź rodzica :)

Zajęcia dla dzieci online – co można robić?

Zorganizowanie opieki dla dzieci to w czasie trwającej epidemii niewyobrażalny wysiłek dla wielu rodziców. Większość osób, które pracują zdalnie, nie ma czasu na swobodną zabawę, wspólne czytanie czy wykonywanie zadań i ćwiczeń przesyłanych przez panie z przedszkola. A dzieci... zwyczajnie się nudzą! Nie wspominając o tym, że nierzadko utrudniają rodzicom skupienie się na obowiązkach zawodowych. To stwarza duże pole do popisu dla niań, które w prosty sposób mogą zorganizować zajęcia i opiekować się dziećmi online – za pomocą komputera albo nawet smartfona.

Jeśli czujesz, że opieka nad dziećmi online, to dla ciebie idealne rozwiązanie na okres pandemii, pomyśl, jakie zajęcia dla dzieci możesz zaoferować. Polecamy np.:

 • czytanie dziecku – ze swojej biblioteczki wybierz książki dla dzieci w kilku przedziałach wiekowych; stwórz listę ulubionych bajek, które będziesz czytać
 • zabawy w wolnym czasie – poza wiekiem dziecka ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Szczególnie polecamy zabawy edukacyjne takie jak: zagadki, rebusy, wspólne rysowanie, śpiewanie, wymyślanie wierszyków, zabawy logopedyczne. A może czujesz się na siłach, by poprowadzić dla dziecka proste ćwiczenia gimnastyczne?
 • wspólne odrabianie lekcji – młodszym dzieciom na pewno przyda się pomoc w rozwiązywaniu zadań z przedszkola (odgadywaniu rebusów, czytaniu wierszyków, liczeniu); starszym dzieciom możesz zaproponować pomoc w nauce czytania albo w zadaniach matematycznych; określ, w jakich przedmiotach i dziedzinach czujesz się najbardziej kompetentna.

Ważne! Możliwe, że dziecku nie spodobają się zadania, gry, książki, które zaproponujesz. Zawsze miej plan B!

Jak zorganizować zajęcia online?

Jesteś zdecydowana na prowadzenie zajęć dla dzieci przez internet? Zastanów się, jak chciałabyś zaplanować opiekę nad dzieckiem:

 • pomyśl, w jakim wieku mogliby być twoi podopieczni (twoja nowa praca powinna odpowiadać dotychczasowemu doświadczeniu)
 • ustal godziny, w jakich możesz prowadzić zajęcia
 • określ czas trwania pojedynczych zajęć
 • zaproponuj rodzicom prowadzenie zróżnicowanych zajęć, np. porannych zabaw i popołudniowych zajęć edukacyjnych, stwórz przykładowy plan dnia (warto być elastycznym i dostosować się do rytmu dnia i trybu pracy rodziców dziecka)
 • bądź w kontakcie z rodzicami dziecka (telefonicznym lub mailowym), abyście mogli omawiać bieżące sprawy; idealnie byłoby, gdybyś wysyłała rodzicom dziecka np. krótkie podsumowania wirtualnych spotkań z dzieckiem.

Jak zacząć zajęcia dla dzieci przez internet?

Aby zacząć pracować jako niania online, potrzebujesz (oczywiście poza chęciami, dobrym pomysłem i planem zajęć) jedynie komputera, smartfona lub tableta z dostępem do internetu. Spotkania z dzieckiem poprowadzisz za pomocą aplikacji, która umożliwi wam rozmowę wideo. Wybierz spośród tych najpopularniejszych (wcześniej je przetestuj!) – wszystkie są darmowe i banalnie proste w obsłudze. Polecamy:

 • stronę Jitsi Meet, dzięki której zorganizujesz spotkanie w kilka sekund bez zakładania konta
 • aplikację Zoom, w której zaplanujesz spotkanie na konkretną godzinę i zabezpieczysz je hasłem
 • aplikację Google Duo, która umożliwia wyszukiwanie osób po numerze telefonu
 • bezpieczną aplikację Signal, podobną w działaniu do popularnego Messengera

Jesteś nianią?

Narzędzia do prowadzenia zajęć on-line
Czytaj więcej
Napisz, jak możesz zająć się dzieckiem on-line
Zarejestruj się
Burda Media Home sp. z o.o. i nasi dostawcy wykorzystujemy pliki cookies oraz podobne technologie w celu dopasowania serwisu do preferencji użytkownika, ułatwienia korzystania z serwisu, w celu marketingowym, w tym personalizacji reklam oraz w celach statystycznych i analitycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki stanowi zgodę na zapisanie plików cookie w pamięci urządzenia, wykorzystanie danych zebranych przy ich pomocy ww. celach i udostępnienie tych danych naszym dostawcom reklamowym. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.